برای استخدام و قبولی حتمی در مصاحبه شغلی چه باید کرد؟

قطعا برای شما پیش اومده که دنبال کار باشید و با توجه به وضعیت اقتصادی و اوضاع کاری کشور برای اینکه از آینده‌تون مطمئن بشین تصمیم بگیرین به سراغ کار در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی، یا شرکت‌های دولتی و خصوصی معتبر برین.

قطعا برای شما پیش اومده که دنبال کار باشید و با توجه به وضعیت اقتصادی و اوضاع کاری کشور برای اینکه از آینده‌تون مطمئن بشین تصمیم بگیرین به سراغ کار در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی، یا شرکت‌های دولتی و خصوصی معتبر برین.
معمولا این سازمان‌ها و شرکت‌ها یا حتی بانک‌های دولتی و خصوصی از طریق آگهی فراخوان جذب نیرو واستخدام در جاهای مختلف سعی می‌کنند کارمندهای مورد نظرشون رو استخدام کنن.

جذب نیرو به دو شکل آزمون عملی و البته مهمتر از اون مصاحبه حضوری انجام میشه که شاید به نظر خیلی‌ها مرحله اول مهم باشه که واسه همین تلاش میکنن تو آزمون قبول بشن، ولی به نظر خیلی‌ها مهمترین قسمت مصاحبه حضوریه که اتفاقا میتونه نشون بده شما چند مرده حلاجید!
معمولا نفرات قبول شده به هر شکلی آزمون رو از پیش بر میدارن، ولی موقع مصاحبه از تمامی موارد از شما سوال میشه و میخوان بدونن آیا شما واقعا برای تصدی اون شغل مناسب هستین یا نه. بیشتر مواقع میگن تیم مصاحبه کننده که اتفاقا کارشون همینه و همه جا فقط واسه مصاحبه میرن، تو همون چند ثانیه اول درباره شما تصمیمشون رو میگیرن ولی خیلی وقت‌ها هم هست که از بین آزمون‌های مختلف علمی، تست‌های روانشناسی یا سوالات مختلف در زمینه‌های متنوع از جمله عقیدتی سیاسی میتونن فرد برتر رو انتخاب کنن.
پس خیلی مهمه وقتی تو مصاحبه حضوری استخدام حاضر شدین چی بگین، رفتارتون چطوری باشه، چی بپوشین، چطور به سوالات پاسخ بدین و… تا به عنوان نفر برگزیده انتخاب بشین و نه تنها به شغل مورد علاقه‌تون برسین، بلکه یه جورایی آینده شغلی‌تون رو تضمین کنید. پس این بار با بلاگ سایت شیپور به عنوان یکی از مراجع جامع کاریابی و استخدام همراه باشید تا با رعایت چند نکته اصولی آینده درخشانی رو برای خودتون رقم بزنید.

خودتون باشید

اولین و مهمترین نکته برای مصاحبه شغلی اینه که سعی کنید خود واقعی‌تون باشید. مجبور نیستین ادا در بیارین یا عصا قورت داده و رسمی بشینید. افرادی که روبروی شما نشستن، روانشناس‌های قدرتمندی هستن و خیلی زود متوجه استرس و اضطراب شما، یا اینکه خودتون نیستین میشن و این موضوع باعث تاثیر منفی میشه.

صداقت

هیچ وقت برای رسیدن به شغل مطلوب خارج از واقعیت یا اغراق‌آمیز صحبت نکنید و از توانایی‌‌های اصلی خودتون میتونید از عهده‌ش بر بیاید بگین. در غیر این صورت مجبورین تبعاتش رو پس بدین و اگه سوالی بپرسن یا آزمون عملی ازتون بگیرن که بلد نباشید، خیلی ضایع میشه!

دقت

دقت کنین هر چی که میپرسن همون رو جواب بدین، نه کمتر و نه بیشتر. اگه جوابی رو نمیدونین خیلی ریلکس بگین اطلاع ندارم ولی می‌تونم خیلی زود همه چیز رو یاد بگیرم. ظاهرتون رو حفظ کنید و اصلا دست پاچه نشین. قرار نیست همه چیز رو همه بلد باشن. البته بهتره قبل از مصاحبه یه سری اطلاعات عمومی و یه سری اطلاعات از جایی که قرار توش استخدام بشین رو بالاتر ببرین که به دردتون میخوره.

سوال نپرسین

حواستون باشه سوال اضافی نپرسین. شما رفتین اونجا مصاحبه بشین و هر چی لازمه رو جواب بدین. مصاحبه‌کننده‌ها از سوال پرسیدن خوششون نمیاد و نباید احساس کنن شما به جای جواب دادن به سوالات، به مصاحبه اومدین تا از شرایط کاری آینده‌تون بیشتر بدونین و سرک بکشین.

صحبت کردن

مهمترین بخشی که میشه روی شما تصمیم گرفت به صحبت کردن شما بر میگرده. شمرده و آروم صحبت کنید و هر چی که بلد هستین رو بگین. اگه فکر میکنید اطلاعاتی لازمه و به درد میخوره اضافه کنید و طوری حرف بزنین که متوجه بشن واقعا چیزی بلد هستین و به درد این شغل میخورین.

آینده درخشان

حتما وقتی ازتون سوال پرسیده شد آینده‌ای درخشان رو ترسیم کنید و خودتون رو قدرتمند نشون بدین تا ببینن چقدر انگیزه و اشتیاق دارین و جاه طلب هستین و میتونین تا چه اندازه تو شغل مورد نظر مفید باشین و فقط شما هستین که میتونید به بهترین شکل این شغل رو اداره و کنترل کنین.

پیشینه شغلی و زندگی

قطعا درباره گذشته خانوادگی، تحصیلی یا شغلی شما پرسیده میشه و سعی کنید در عین واقعیت تمامی نکات خوب و ضروری رو بازگو کنید و چیزی رو از قلم نیندازین. از خانواده‌تون در حد لزوم صحبت کنید و اگه در دوران تحصیل موفقیتی داشتین یا دوره‌ای گذروندین که میتونه موثر باشه، حتما بهش اشاره کنید. درباره گذشته شغلی‌تون هم سعی کنید از جاهای قبلی که کار می‌کردین اصلا بد نگین.

سوال پایانی

معمولا آخر هر مصاحبه‌ای مصاحبه‌کننده‌ها از شما میخوان اگه سوالی دارین بپرسین، مراقب باشین جو گیر نشید و خیلی سریع و ذوق‌زده عمل کنین. نه درباره شرایط کار و نه درباره امکانات و مزایای شغلی ابدا سوالی نپرسید و سعی کنید با یه سوال هوشمندانه که مثلا نشان از علاقه شما به آینده کاری داره دل مصاحبه‌کننده ها رو به دست بیارین.
البته نکات مهمی تو یه مصاحبه حضوری برای استخدام اهمیت داره. مثلا نحوه پوشش و آراستگی ظاهری، حفظ آرامش و پرستیژ، سر موقع حاضر شدن در مصاحبه، صحبت نکردن درباره نکات منفی و… میتونه مهم باشه. ولی شاید تو یه لحظه هایی هر کسی هول شده باشه و خیلی چیزها یادش بره که بهتره از قبل با خودتون تمرین کنید.