اخبار

نقشه صفادشت

درباره شهر صفادشت

قدمت شهر و  تاریخ تاسیس شهرداری
شهر صفادشت با ادغام روستاهای شهرآباد ، حصارطهماسب ،‌عبادیه و نصیر آباد با تصویب هیئت دولت، از ابتدای بهمن سال 1377 آغاز به فعالیت نمود.15 روستای دهستان بی بی سکینه(س) حریم شهر صفادشت محسوب می شوند. هم چنین مسکن مهر 14 هزار و 500 واحدی مسکن مهر صفادشت زیر مجموعه شهرداری صفادشت است.
بخش صفادشت
بخش صفادشت واقع در غرب شهرستان ملارد  ازشمال و غرببهکرج )شهرهایمحمدشهروماهدشت(،از شرقبهبخشمرکزیملاردوازجنوببهساوهمحدودشدهاست. این بخشدرمسیراصلیمحورچیتگر(جادهتهران- اشتهارد) قرار دارد و از دو دهستان اخترآباد و بی بی سکینه(س) تشکیل شده است. دهستان اخترآباد شامل 42 روستا و مزرعه و مکان ، 14 شورای اسلامی و 5 دهیاری می باشد. دهستان بی بی سکینه(س) شامل 15 روستا، 14 شورای اسلامی و 9 دهیاری است.
 
توپوگرافي زمين
بخش صفادشت و اطراف آن به لحاظ طبيعي شامل زمين‌هاي هموار در بخش‌هاي مركزي و شمالي، و سلسله ارتفاعات در قسمت جنوب‌غربي است.
اقلیم و آب و هوا
آب و هوای عمومي منطقه به تبعيت از اوضاع طبيعي نواحي جنوبي رشته‌كوه‌هاي البرز و حاشيه كويري ايران در تابستان نسبتاً گرم و خشك ، و در زمستان نسبتاً سرد و خشك مي باشد.
باد معروف شهريار كه همواره با ذكر نام شهريار در اذهان تداعي مي‌شود از ويژگي‌هاي جوي (ميكروكليمایي) اين منطقه محسوب مي‌گردد. حداقل دماي سالانه (14-) درجه سانتي‌گراد در دي ‌ماه و  حداكثر دماي سالانه (43+) درجه سانتي‌گراد در تير ماه گزارش شده است.
وزش بادهاي شديد سرد و خشك در زمستان، و بادهای گرم و خشك همراه با گرد و غبار در تابستان، فقدان پوشش گياهي متراكم و بهره‌مندي از گياهان بياباني مانند خارها، بوته‌ها، گون‌ها، اسپند و ….. از ويژگي‌هاي اقليمي اين منطقه است.
منابع آب
منابع آب مورد نیاز بخش صفادشت عمدتاً از طريق چاه آب عميق و حق‌آب كرج تامين مي‌گردد . تنها رودخانه‌اي كه در شهرستان ملارد كماكان جاری است و در فصولي از سال دارای آب‌،«رودشور» يا «شور چاي» نام دارد. اين رودخانه بين دهستان اخترآباد و دهستان بي‌بي‌سكينه(س)- که حریم شهر صفادشت محسوب می گردد- قرار دارد ؛ تابستان‌ها خشك و در بقيه‌ي فصول داراي آب است. آب اين رودخانه نهايتاً به درياچه قم مي‌ريزد . آب  رودخانه به علت وجود املاح گچي و شور بودن ، با عبور از منطقه خاك را به شوره‌زار تبديل نموده است و امكان فعاليت ‌هاي كشاورزي را سلب مي‌كند. در حال حاضر چشمه و كاريز فعالی در بخش صفادشت وجود ندارد.
هم چنین به رغم وجود سد کرج به دلیل عدم تغذیه سفره های زیرزمینی و برداشت غیرمجاز از سفره ها، رسوب مضر آب شور از ناحیه رود شور به سفره های آب شیرین عملا باغ داری و کشاورزی این بخش را به نابودی کشانده است.
در حال حاضر زمین های باغ های حریم صفادشت کاملا شور شده و زمین های کشاورزی نیز از بین رفته اند. شهرداری برای رفع مشکل ، تزریق آب به سفره های زیرزمینی را در دست اقدام دارد.
 
پوشش گياهي
هر چند در گذشته ای نه چندان دور به دليل وجود آبرفت‌هاي ناشي از جريان رودخانه كرج ، محل مناسبی جهت كاشت انواع محصولات و درختان ميوه محسوب و موجب می شد زمین های کشاورزی و باغ ها بيشتر در اين مناطق قرار گيرند ؛ ولی در حال حاضر به دلیل مشکلات ناشی از کمی آب، رونق کشاورزی و باغ داری کاهش قابل توجهی یافته است.
وسعت قابل توجهي از اين بخش به زمین های ملي كه عمدتاً مرتع مي‌باشد تعلق دارد ولي جنگل طبيعي به چشم نمي‌خورد.
كشاورزي و محصولات عمده:
با وجود مشکلات کمی آب، زمين‌هاي مستعد کمابیش به تولید محصولات كشاورزي چون گندم، جو، ذرت، نباتات علوفه‌اي، نخود، لوبيا، سيب‌زميني، پياز، خيار، گوجه‌فرنگي می پردازند. از محصولات باغ های صفادشت می توان به سيب، گلابي، به ، گيلاس، زردآلو، هلو، شليل، آلو، گوجه، گردو، انگور و …  اشاره کرد.
هم چنین بيش از 60% قارچ خوراكي کشور در شهرستان ملارد تولید می شود؛ 80% از این سهم توليد مربوط به صفادشت است.
قوميت و زبان
اقوام گوناگونی از سراسر کشور به این بخش مهاجرت نموده اند و در آن سکونت دارند. اكثر ساكنان این بخش به زبان فارسي و تركي صحبت مي‌كنند.
دين و مذهب
دين افراد ساكن در اين بخش اسلام، و مذهب اکثر غالب جمعیت شيعه است.
موقعيت مذهبي
از ویژگی های شهر صفادشت می توان دو زيارتگاه امامزاده بی بی سکینه (س) خواهر امام رضا(ع) و امامزاده حمزه (ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) را نام برد؛ به همين دليل سالانه هزاران نفر از مشتاقان و شیفتگان جهت زیارت به این شهر سفر می كنند.
 
 
شهدا
بخش صفادشت در دوران دفاع مقدس 65 شهید تقدیم انقلاب اسلامی نموده است. هم چنین این شهید مفتخر به حضور دو شهید گمنام است.
موقعیت اقتصادی
در حال حاضر دو شهرک صنعتی صفادشت و شهرک صنعتی دهک همراه با چندین مجموعه کارگاهی در شهر فعال است. هم چنین وجود شهرک گل خانه ای از دیگر فرصت های اقتصادی عمده موجود در صفادشت است. به طوری که موجب کاهش جمعیت بیکار شهر شده است.
صنايع دستي
با توجه به بافت روستاهاي تابعه اين بخش تعدادي از اهالي به كار صنايع دستي از جمله قالي‌بافي، گليم‌بافي، سفالگري و منبت كاري اشتغال دارند.
تامین معیشت و امور داد و ستد
معيشت غالب اهالي از طریق اشتغال در بخش‌هاي كشاورزي، صنعت و خدمات تامین می گردد. هم چنین فعالیت هایی چون گاوداري و دامداري و پرورش ماهي انجام می شود.
 
راه‌هاي ارتباطي
راه‌هاي ارتباطي اصلي اين بخش ، شامل محور اصلی معروف چیتگر، به طول 13 و نیم کیلومتر است که از مرکز شهر عبور می کند و یکی از جاده های اصلی شهرستان ملارد محسوب می شود. طرح كمربند سوم تهران از غرب اين بخش عبور مي‌كند. هم چنین طرح احداث خط مترو شهريار- اشتهارد نيز كه از اين بخش عبور مي‌كند، در دست تهيه مي‌باشد. راه ارتباطی به شهر کرج – مرکز استان البرز – و راه های روستایی -که مهم ترین آن ها راه ارتباطی شهر و روستای شش است که در نهایت به اخترآباد و ساوه ادامه می یابد- از دیگر محورهای ارتباطی اصلی صفادشت است.
 
مساحت شهر و حریم
ردیف
عنوان
شرح
1
مساحت محدوده قانونی شهر صفادشت و ناحیه مسکن مهر
297 هکتار
2
مساحت حریم شهر صفادشت
9610 هکتار
 
جمعیت
ردیف
عنوان
تعداد
شرح
1
جمعیت بخش صفادشت
(طبق سرشماری 1390)
40139 نفر
خانم: 19208 نفر
آقا: 20931 نفر
2
جمعیت شهر صفادشت
(طبق سرشماری 1390)
19233 نفر
خانم:9292 نفر
آقا:9941 نفر
3
جمعیت حریم شهر صفادشت
( دهستان بی بی سکینه(س))
(طبق سرشماری 1390)
17740 نفر
خانم:8484 نفر
آقا:9256 نفر
4
نرخ رشد جمعیت با توجه به سکونت 800 خانوار در مسکن مهر صفادشت و مجتمع های مسکونی انبوه
2/6 درصد
5
جمعیت بخش صفادشت با لحاظ نرخ رشد جمعیت پس از آمارگیری سال 1390
52000 نفر
 
مساحت فضای سبز و پارک ها (شهر و حریم)
دانشگاه ها ، مراکز آموزش عالی و حوزه علمیه
ردیف
نام
سال تاسیس
شرح
1
دانشکده تربیت بدنی امام علی(ع)
1379
–         تعداد کل دانشجویان مشغول به تحصیل در این مراکز طبق آمار سال 1393 حدود 13 هزار نفر است.
–         پیگیری جهت احداث دانشگاه پرستاری، مدیریت ، تربیت مدرس و معارف
2
دانشکده کشاورزی استاد شهریار
1381
3
دانشگاه پیام نور
1386
4
مرکزآموزش عالی علمی کاربردی تهران 3
1387
5
دانشگاه آزاد اسلامی
1388
6
مرکز آموزش عالی علمی کاربردی شرکت ثمین نان سحر
1392
7
حوزه علمیه امام رضا(ع)
1389
سالن ها و مجموعه های ورزشی(شهر و حریم)
دیگر امکانات و جاذبه ها
از دیگر امکانات و جاذبه های صفادشت می توان به تپه ارسطو متعلق به دوره پیش ازتاریخ(هزاره ششم قبل از میلاد)،شاخ تپه یوسف آباد(دوره سلجوقی)، تپه مهردشت، تپه سلمیان( دوره صفوی)، حمام روستای شش(دوره قاجار)، فرهنگسرای بعثت (دارای سالن همایش 610 نفره شهید شکری ،سالن همایش 110 نفره شهید علی محمدی ،سالن غذاخوری 120نفره و کتابخانه شهید آوینی )،کتابخانه امام رضا(ع) ،موزه حیات وحش و باغ پرندگان اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

Free WordPress Themes