اخبار

بی بی سکینه صفادشت

امامزادگان

بقعه امامزاده بی بی سكينه(س)

بقعه متبرك امامزاده بی بی سكينه(س) ‌در مسير جاده ترانزيت غرب كشور(به سمت اشتهارد) در جنوب شهر صفادشت قرار دارد.

این بقعه يكی از باصفاترين زيارت گاه های شهرستان ملارد است . بی بی سكينه (س) فرزند امام موسی كاظم (ع) و خواهر امام رضا (ع) هستند. ساختمان اصلی بقعه با نمای خارجی سنگ، فضای داخلی به طور کامل آینه کاری بوده و بسیار اعجاب بر انگیز است. ضریح آن نقره ای و طلا کوب بوده و گنبد کاشی و دو گلدسته دارد.

زائر سرایی با 15 اتاق در کنار این امامزاده وجود دارد که با توجه به زایران زیاد امامزاده به هیچ وجه کافی نمی باشد و توجه بیشتر مسولین را می طلبد.

درباره نحوه درگذشت ایشان در کتب کنزالانساب و هم چنین در کتاب بهرالانصاب آمده است که :فرزندان امام موسی کاظم (ع) عبدالرحمن، زید، سلیمان، حمزه و سکینه خاتون در ولایت زهر آب افتادند. عبدالرحمن و زید را در پلنگ آباد و سلیمان را کوشک آباد و سکینه خاتون بنت امام موسی کاظم (ع) را در شهر آباد شهید کردند. خارجیان مرد آباد از عقب آمدند؛ در شهر آباد چشمه ای بود پر آب که حضرت سکینه خاتون خود را در میانه ی آب افکند و غایب شد. با توجه به مطالب فوق و این که حضرت سکینه خاتون خواهر گرانقدر حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) بوده ، شیعیان به ایشان ارادت خاصی دارند؛ با ایجاد تسهیلات و امکانات رفاهی بیشتر در این بقعه نظر به نزدیکی آن به تهران بیش از پیش می تواند مورد توجه قرار گیرد و هر هفته میعادگاه عاشقان ائمه اطهار و خاصه امام رضا (ع) باشد. بناي بقعه در سال 1372 مرمت و بازسازی شد و ضريح مطهر آن توسط جمعی از هنرمندان اصفهان ساخته و نصب شد.

بی بی سکینه

بی بی سکینه صفادشت

امامزاده بی بی سکینه (س)

بقعه امامزاده حمزه (ع)

امامزاده حمزه (ع) در 20 كيلومتری غرب شهريار ،‌در مسير جاده ترانزيت غرب كشور در جنوب شهر صفادشت قرار دارد. گفته می شود وی از نوادگان امام موسی كاظم (ع) است. اين بقعه در مساحتی حدود 4 هزار مترمربع قرار دارد و زير بنای آن حدود 100 متر مربع است . بنای قديمی بقعه دارای گنبد خشتی و فاقد گلدسته بوده است.

اين بنا در سال های اخير بازسازی شده است و به شماره 9901 تاريخ 1388/6/11در فهرست آثار ملی به ثبت رسيده است . قدمت بنای اصلی امامزاده به دوران قاجار باز می گردد.

 

حمزه

امامزاده حمزه

 

 

 

ساختمان قدیمی امامزاده

حمزه قدیمی

دیدگاهتان را بنویسید

Free WordPress Themes