اخبار

حقوق ملکی

اشتباهات مستاجران هنگام عقد قرارداد

اشتباهات مستاجران هنگام عقد قرارداد

حقوق ملکی

اگرچه اجاره کردن خانه، به ‌اندازه خریدن آن، پرهزینه‌ نیست، اما افراد درهنگام عقد قرارداد اجاره هم باید به اندازه عقد قرارداد خرید، نکاتی مهم را رعایت کنند تا متحمل ضرر و زیان‌های جدی مالی نشوند.
اجاره کردن خانه تعهدات مالی کاملا مشابه با خرید خانه  ندارد، اما این به‌ معنای بی‌اهمیت یا بی‌ارزش بودن این قرارداد نیست. همچنین، هم اکنون یافتن یک آپارتمان اجاره‌ ای از همیشه سخت‌ ترکه این مساله سبب افزایش اجاره‌بها و کمبود واحدهای خالی ازسکنه دربسیاری ازشهرها شده‌ است.

واقعیت این است که  روند عرضه واحدهای مسکونی، همسو با میزان تقاضا افزایش نیافته‌ است. بنابراین، با سخت شدن  بازاراجاره مسکن ، این فشاربه جویندگان مسکن وارد می‌آید که زودتردست به کار شوند. بااین‌حال تصمیم‌گیری سریع در این باره خیلی راحت است اما درعین حال، انتخاب یک خانه بدون تحقیق و آگاهی، می‌تواند شما را ناچار کند در جایی که نه امنیت و نه با نیازهای شما همخوانی دارد، زندگی کنید یا اینکه شما را سرهرمساله‌ ای با صاحبخانه به مشاجره بکشاند.

در نهایت، انتخاب اشتباه محل سکونت، می‌تواند از هردو جنبه مالی و روحی شما را آزار دهد . اشتباه هنگام عقد قرارداد اجاره خانه، به‌ معنای ازدست دادن امنیت مالی شما خواهد بود که دربرخی موارد به پرداخت خسارت ملک شخصی دیگران یا حتی دادگاهی شدن می‌انجامد که اصلا خوشایند نیست.

فرقی نمی‌کند که برای اولین بارقصد اجاره خانه دارید یا بار ها به این کارمبادرت کرده اید ؛  مهم این است که درهنگام عقد قرارداد اجاره برخی اشتباهات را مرتکب نشوید .

دراین مطلب به برخی ازمهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم .

۱.نخواندن اجاره‌نامه

وقتی درنهایت موفق به یافتن آپارتمان موردنظرخود می‌شوید، سعی نکنید که هرچه زود ترقرار داد را امضا کنید ،امضای سند قانونی که مفاد آن را نخوانده‌ اید، مقدمه روی دادن مشکلات بعدی است .
 موجر ممکن است تلاش کند تا شما با عجله این قرارداد را امضا کنیدو می گوید نیازی نیست زحمت خواندن  آن را بکشید. اما شما نباید اجازه دهید که موجر شما را وادار کند که مفاد قرارداد را نخوانید.

همچنین، درهنگام خواندن قرارداد، به مدت‌ آن دقت کنید که ازابتدا یا انتهای ماه آغاز می‌شود یا انتهای ماه؛ همچنین به بندها و تبصره‌های قرارداد به‌خصوص محدودیت‌ های تعیین شده درآن خیلی دقت کنید.

۲.دریافت بیمه اجاره نشینی

اگر فکر کنید که بیمه مالک، شما را در هنگام وقوع حوادث نظیر بلایای طبیعی پوشش می‌دهد، سخت در اشتباهید. اگر وسایل شخصی شما سرقت شده یا دچار خسارت شود (مثلا درصورت وقوع آتش سوزی )، ببه طور قطع ، موجر مسئولیتی درقبال این قضیه نخواهد داشت. همچنین درصورتی‌که شخصی در آپارتمان شما آسیب ببیند، مسئولیت وی با شمااست. اما درعوض، بیمه اجاره‌نشینی، در هردو این موارد به‌یاری شما می‌آید. افزون براین، بیمه مستاجر به نسبت ارزان است.

۳.نا آگاهی ازحقوق مستاجر

اگرچه موجران اغلب  محدودیت‌هایی برمستاجران ایجاد می کنند، بااین‌حال، این قوانین و محدودیت‌های نانوشته درشهرهای مختلف  متفاوتند. اما مستاجران نیزحقوق متقابلی دارند که باید از آن آگاه شوند تا زیر فشار موجران قرار نگیرند.

۴  -فهرست‌برداری از خسارات کنونی

اگر می‌خواهید از نظر مالی دچار ضرر نشوید، سعی کنید قبل از تحویل گرفتن آپارتمان یا امضای هر قراردادی، نسبت به تهیه فهرست  از خسارات حال حاضر در آپارتمان اقدام کنید. این کار یکی از بهترین روش‌ها برای مستند کردن مشکلات آپارتمان است. حتی شاید لازم باشد از نقاط آسیب‌ دیده عکس بگیرید و این اسناد را به امضای دو طرف رسانده و ضمیمه قرارداد کنید.

۵.نا آگاهی  درباره صاحبخانه یا محل سکونت

موجر قبل از اینکه با اجاره دادن ملکش به شما موافقت کند، ممکن است نسبت به کنترل اعتبار حساب بانکی شما اقدام کند. اما شما هم، به عنوان مستاجر باید اقدام یمشابه را پیش از امضای قرارداد، انجام دهید. کافی است نشانی محل آپارتمان و نام موجر را پیدا کرده و اطلاعات مفیدی را در این زمینه یه دست آورید.این اطلاعات می‌تواند شامل وضعیت ساختمان و موقعیت مکانی ملک باشد.

درنهایت، قبل از نقل مکان، درباره محل زندگی تازه  خود اطلاعات کسب کنید و با آنجا آشنا شوید. کسب اطلاع نسبت به میزان وقوع جرایم در این منطقه یا دوری و نزدیکی به محل کار می‌تواند اطمینان شما را نسبت به انتخابتان افزایش دهند.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

Free WordPress Themes